Kafetiera Bialetti Allegra Aeternum na 3 filiżanki - srebrna

Dostępność: brak towaru
Cena: 69,00 zł 69.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Bialetti
Kod produktu: KAW3-BIA-AL-SR

Opis

Kafetiera Bialetti Aeternum Allegra na 3 filiżanki srebrna

Aeternum Allegra to odmieniona wersja klasycznego modelu światowego lidera wśród producentów kawiarek, firmy Bialetti. Konstrukcja bazuje na formie modelu Moka Express, który rozsławił włoskiego producenta w latach trzydziestych XX wieku. Aeternum Allegra posiada nieco smuklejszy kształt oraz poza klasyczną wersją dostępna jest w żywych kolorach. Model Bialetti Aeternum Allegra 3 filiżanki służy do jednoczesnego zaparzenia 3 filiżanek espresso (po ok. 50ml). Pojemność całkowita to 150ml.

Materiał: lakierowane aluminium.

Jak używać kafetiery moka

Przed pierwszym parzeniem kafetierę należy rozkręcić i umyć dokładnie ciepłą wodą, najlepiej z użyciem płynu do zmywania naczyń. Po starannym płukaniu wytrzeć ręcznikiem papierowym.

Dopiero po takim zabiegu kafetiera jest gotowa do użycia. Można jednak - dla zwiększenia komfortu psychicznego - pierwszą zaparzoną w niej kawę wylać.

Parzenie kawy w kafetierce 

Napełnić zimną wodą zbiornik dolny - do wysokości zaworka bezpieczeństwa. Włożyć lejek z sitkiem i wsypać do niego średnio drobno mieloną kawę - z niedużą górką. Nie ubijać, ale - po oczyszczeniu brzegów sitka przycisnąć kawę górną częścią kafetiery (oczywiście z uprzednio zamontowanym w niej sitkiem i uszczelką) i dość mocno zakręcić (nie należy robić tego bardzo mocno, bo będzie potem problem z odkręceniem).

Zakręcając kafetierę, trzeba pamiętać, żeby nie posługiwać się rączką, bo łatwo ją uszkodzić lub całkiem złamać. Przy zakręcaniu kafetierę trzymamy jedną ręką za dolny zbiornik, a drugą - za zbiornik górny.

Tak przygotowaną kafetierę - napełnioną wodą i kawą - stawiamy na odpowiedniej wielkości palniku (płycie grzewczej). Pole grzewcze nie powinno być wyraźnie większe od podstawy kafetiery, a już szczególnie trzeba unikać sytuacji, kiedy - na kuchence gazowej - otwarty ogień będzie wychodził poza podstawę kafetiery. Grozi to stopieniem rączki i poparzeniem przy zdejmowaniu kafetiery z kuchenki.

Kawę w kafetierze parzymy zawsze na małym ogniu. Kiedy w dolnej części zbiornika powstaje para wodna i odpowiednie ciśnienie, woda jest wypychana przez sitko do górnej części. Parzenie należy przerwać, kiedy słyszymy wyraźne bulgotanie, coraz głośniejsze, a górny zbiornik jest już wypełniony kawą. Wówczas należy zdjąć kafetierę z pola grzewczego, aby uniknąć coraz wyższej temperatury i przedostawania się do zaparzonego espresso gorzkich resztek o smaku przepalonej kawy.

Przed przelaniem kawy do filiżanek dobrze jest pomieszać ją łyżeczką w kafetierce.

Czyszczenie i konserwacja

Po każdym użyciu kafetierę trzeba rozkręcić i umyć ciepłą wodą, już bez użycia środków chemicznych. Po umyciu pozostawić do wyschnięcia, bez skręcania części. Zbyt szybkie skręcenie grozi utlenianim się metalu i zawilgotnieniem dolnego naczynia, co z kolei może spowodować rozwój pleśni - tym szybszy i większy, im więcej resztek kawy pozostawiliśmy w kafetierze.

Najlepiej kafetiery nie skręcać szczelnie wcale, bo jeśli będzie przechowywana w wilgotnym pomieszczeniu, nawet odrobina wilgoci i odrobina kawy wystarczy do rozwoju pleśni.

Kafetier aluminiowych nie można myć w zmywarkach. Nie należy też używać do ich czyszczenia żadnych ostrych przedmiotów czy ścierek, ani środków ściernych.

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl