Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do

Yerba mate - herbatka z ostrokrzewu paragwajskiego - z pobudzającą mateiną

Herbata paragwajska, czyli yerba mate (erva matechimarrao), to tradycyjny napój południowoamerykański, przyrządzany z liści i gałązek ostrokrzewu paragwajskiego (Ilex paraguariensis). Ostrokrzew jest obecnie uprawiany na plantacjach zlokalizowanych w kilku państwach Ameryki Południowej (ParagwajBrazyliaArgentyna i Urugwaju).

Herbata paragwajska zawiera kofeinę (nazywaną tu mateiną), witaminy i sole mineralne. Jej oddziaływanie na ludzkie zdrowie nie jest do końca znane, dotychczasowe badania nie dają podstaw do kategorycznych twierdzeń. Jak się jednak wydaje, należy unikać przesadnie dużych codziennych dawek mate. 

Pomijając mate w saszetkach, które parzy się jak inne herbaty, zalewając gorącą wodą (nie wrzątkiem!), herbatę paragwajską pije się, wsypując do drewnianego naczynia, zwanego madero (które z powodzeniem można zastąpić naczyniem ceramicznym, znacznie bezpieczniejszym, bo drewniane łatwo się zagrzybiają) dużą ilość suszu i wielokrotnie go zalewając wodą o temperaturze od 70 do 80 st. C. Do picia używa się rurki filtrującej z trzciny lub metalu („bombilla”).

Mate pija się także na zimno (tzw. terere).

 

Yerba mate

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl