a
Opcje przeglądania

Herbata zielona

Herbata zielona to najbardziej popularny, obok herbaty czarnej, napój z liści krzewu herbacianego (Camellia sinensis). Jest reguły mało przetworzona, niewiele bardziej niż herbata biała. Jej liście są częściowo utlenione (przechodzą częściową oksydację). Ma niedużą zawartość kofeiny, sporo witamin i przeciwutleniaczy. Przypisuje się jej te same właściwości prozdrowotne, co herbacie białej - może być pomocna w odchudzaniu, ograniczać ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia i niektórych nowotworów.

Niekwestionowanym liderem w produkcji herbaty zielonej są Chiny, z których pochodzi wiele odmian - od jakości najwyższej po najniższą. Wśród herbat bardziej pospolitych można wymienić takie herbaty, jak chińska senchagunpowder czy keemun, a do najlepszych należą rozmaite rzadkie odmiany, zwłaszcza te ręcznie zbierane i zwijane.

Wielkim uznaniem cieszą się zielone herbaty japońskie, na przykład gyokuro czy kabusecha - odmiany, które rosną przez pewien czas na polach sztucznie zacienianych, dzięki czemu dojrzewają dłużej. Podobnie wygląda proces produkcji herbat zielonych w Korei Południowej. Nasze herbaty z koreańskiej wyspy Jeju (marki Cha Do) dorównują - dzięki rygorystycznie przestrzeganym zasadom produkcji - herbatom japońskim, a przy tym są nieco tańsze. Oczywiście Korea ma także własne cenne odmiany herbat - głównie zielonych.

Herbaty zielone produkuje się także - na mniejszą skalę - m.in. na Sri Lance, w Wietnamie, Nepalu czy Indiach. One również są warte zainteresowania. Np. wietnamska herbata Suio Bu czy indyjski zielony darjeeling (sic!) to produkty o wiele wartościowsze, niż wskazywałyby na to nasze bardzo umiarkowane ceny.

Do najbardziej znanych na świecie herbat należy matcha, starta na proszek herbata japońska, która służy do słynnej ceremonii herbacianej chanoyu (cha-no-you), nazywanej też chadō (czyli "droga herbaty'). Matcha również rośnie przez pewien czas na polach, które się zacienia.

 

Herbata zielona

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl