a
O pożytkach z lipy
Kwiatostan lipy

Właściwości i zastosowanie kwiatów lipowych

Lipa - drzewo artystów i zielarzy

Nie każdy wie, że figury z krakowskiego Ołtarza Mariackiego, słynne działo Wita Stwosza, powstały z drewna lipowego, które dzięki swej elastyczności i miękkości doskonale nadaje się do prac snycerskich.

Lipowe drewno to jeden z najchętniej wybieranych przez rzeźbiarzy i snycerzy - tak dawniej, jak i dziś - materiałów na rzeźby i snycerskie zdobienia.

Ale rzemiosło artystyczne to tylko jedno z wielu zastosowań tego pospolitego w naszym klimacie drzewa.

Drewno, kwiaty, miód

Lipę wykorzystuję się w przemyśle drzewnym, kosmetycznym, spożywczym i zielarskim. Z drewna lipowego robi się płyty okleinowe do mebli, toczy akcesoria meblowe i tworzy instrumenty muzyczne.

Równie cenne jak drewno są kwiaty lipy. Na nich bazuje kosmetyka oraz przemysł spożywczo-zielarski.

Kosmetyka korzysta z kwiatów lipy między innymi przy produkcji kremów, które zmiękczają skórę, czy szamponów, które poprawiają wygląd włosów, dodając im blasku i miękkości. W gabinetach kosmetycznych stosuje się też okłady lipowe na twarz i ręce.

W przemyśle spożywczo-zielarskim delikatne kwiaty są wykorzystywane nie tylko jako zioła do leczniczych naparów, ale również jako surowiec do wzbogacania mieszanek herbacianych i ziołowych.

I wreszcie z kwiatów lipy powstaje doskonały aromatyczny miód. Oczywiście nie dzięki przemysłowi, ale dzięki pracowitości pszczół i tradycyjnej pracy pszczelarzy, którzy nawiasem mówiąc bardzo często swoje ule budują z drewna lipowego.

Lipiec pachnący lipami A może miód lipowy

Pierwsze kwiaty lipy pojawiają się na drzewach tuż po pełnym rozwinięciu liści, mniej więcej w połowie czerwca. Najpierw rozkwita lipa szerokolistna, a mniej więcej po dwóch tygodniach - na przełomie czerwca i lipca - drobnolistna. Dzięki temu opóźnieniu okres, w którym możemy upajać się niezwykle przyjemnym zapachem lipowych kwiatów, trwa nawet do pięciu tygodni.

Ten niezwykły zapach musiał budzić ciekawość naszych przodków już tysiące lat temu. To że miesiąc, w którym kwitną lipy, swoją nazwę zawdzięcza właśnie tym drzewom, nie pozostawia co do tego wątpliwości. A kiedy ludzie zainteresowali się kwiatami lipy, zaczęli z nimi eksperymentować i nauczyli się korzystać z ich właściwości.

Jak działają na nas kwiaty lipy

Lipie przypisuje się wiele właściwości prozdrowotnych. Ziołolecznictwo, które używa suszonych kwiatostanów, wykorzystuje ich działanie przeciwzapalne i napotne. Dzięki takiemu oddziaływaniu lipa może być środkiem pomocniczym przy przeziębieniach, stanach gorączkowych i grypie.

Zielarze twierdzą także, że kwiat lipy jest dobry na kaszel i stosują go jako środek wykrztuśny.

Napary z lipy są polecane również w stanach pobudzenia nerwowego - jako środek uspokajający, wzmacniający, odprężający i pomagający zasnąć. Ponadto herbatki lipowe mogą wspomagać pracę układu pokarmowego, ponieważ działają rozkurczowo, wzmacniają żołądek i pracę jelit.

Na koniec kilka słów

o zastosowaniu lipy w kuchni

Na co dzień korzystamy przede wszystkim z naparów z lipy - czystych herbatek lipowych oraz mieszanek na bazie lipy, które mają wspomagać nasz organizm (choć oczywiście można dobrą herbatę lipową z miodem i cytryną uznać za czystą przyjemność, odrzucając pragmatyzm domowego samolecznictwa).

Ale jeśli dobrze poszukać, można znaleźć również typowo kulinarne zastosowania kwiatów lipy. Ich silne olejki eteryczne pozwalają aromatyzować słodycze i alkohole. A miodu lipowego używa się jako dodatek nie tylko do herbaty czy innych napojów, ale również do ciast, a nawet mięsa.

 

Zobacz nasze herbaty z dodatkiem lipy

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl