a
O cud malinach
W malinowym kraju

W malinowym kraju

Czy wiecie, że Polska należy do czołówki światowych producentów malin? Roczne zbiory tych słodkich, soczystych owoców w naszym kraju sięgają 100 tysięcy ton, co stanowi około 15-20% światowych zbiorów. W czołówce - przed nami - znajdują się Rosja i USA. Polska zajmuje 3 miejsce, a za nimi jest Meksyk i Serbia.

Najlepszą polską odmianą maliny - bardzo wydajną, bo owocującą od czerwca do jesieni - jest malina o swojsko brzmiącej nazwie „Polana”.

Maliny świeże, mrożone, jak również przetworzone w formie koncentratów, soków, dżemów czy przecierów eksportujemy do Niemiec, Holandii, Belgii czy Austrii. W Polsce produkuje się około 4 tys. ton soku malinowego. Któż z nas nie lubi herbaty z pachnącym soczkiem malinowym!

Różne sposoby na maliny

Maliny są świetne do bezpośredniego spożycia, ale lubimy je również jako składniki deserów, ciast, dżemów, soków, kompotów, owocowych win czy zdrowotnych nalewek. W tradycyjnej kuchni polskiej znane były nalewki z malin – ratafie oraz miody pitne – maliniaki.

Herbaty malinowe należą do najpopularniejszych herbat w Polsce wśród herbat owocowych i aromatyzowanych herbat czarnych. Jako składniki herbat wykorzystuje się zarówno kawałki suszonych owoców, jak i suszone liście. Jednak w większość herbat znajduje się przede wszystkim aromat spożywczy, który w największym stopni odpowiada za malinowy zapach i smak herbaty.

Jeśli jednak producent nie przesadzi z ilością aromatu, no i przede wszystkim zadba o jakość wszystkich składników, powstaje mieszanka dobrej jakości.

Co kryje się w malinie Co kryje się w malinie

Malina składa się głównie z wody (86%), węglowodanów (12%) białka (1,3%) i tłuszczu (0,3%). Jest owocem bogatym w

  • błonnik,witaminy - duża zawartość witaminy C (ok.26,2mg – 32%), witaminy K (7,8 ug -7%) witaminy B3, B5, B9, kwasy (cytrynowy, jabłkowy, salicylowy)

  • minerały: wapń, magnez, potas, fosfor, mangan.

Napary z malin podawane są jako środek napotny, przeciwbakteryjny, na przeziębienia i gorączkę.

Zobacz herbaty malinowe w naszym sklepie

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl