a
Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do

Pu erh - herbata czerwona - podwójnie fermentowana

Pu-erhpu’er, nazywana w Europie herbatą czerwoną - od koloru naparu, to znana od ponad półtora tysiąca lat chińska herbata podwójnie fermentowana (chodzi o utlenianie i właściwą fermentację, nazywaną też postfermentacją), postarzana (choć nie zawsze poprzez długie leżakowanie, bo w masowej produkcji wykorzystuje się procesy przyśpieszające naturalne starzenie) i bardzo często sprasowana. Produkuje się ją z herbaty chińskiej (Camellia sinensis), z odmiany assamica.

Pochodzenie pu erhu

Nazwa herbaty pochodzi od miasta Pu’er, które leżało na starożytnym Szlaku Herbaty i Koni, łączącym prowincję Junan z Tybetem, i było centrum produkcji i handlu herbatą czerwoną. Ponieważ pu-erhy miały do przebycia, w drodze do Tybetu, trudne górskie drogi, zaczęto je prasować - aby w transporcie zajmowały jak najmniej miejsca. Cechą wyróżniającą wysokiej jakości herbaty pu-erh jest ich długoletnie leżakowanie i wraz z okresem leżakowania wzrost wartości. Są jak najlepsze wina czerwone - im starsze, tym cenniejsze.

Charakterystyka czerwonej herbaty

Pu-erhy uchodzą za szczególnie zdrowe i przez wielu miłośników herbaty głównie z tego powodu są pite, bo ich smak - zawsze mniej lub bardziej ziemisty - może zniechęcać. Aby ułatwić akceptację herbaty czerwonej, producenci zmieniają jej charakter poprzez rozmaite dodatki - m.in. jaśminu czy olejków cytrusowych. W wersji aromatyzowanej, pu-erhy nie tracą na walorach zdrowotnych, a ich smak staje się atrakcyjny, choć herbaciani puryści zawsze wybiorą postać czystą.

Jak parzyć pu erhy

Herbatę czerwoną parzy się gorącą wodą, lekko przestudzoną (ok. 95 st. C.), a w przypadku szlachetnych starych pu-erhów - o kilka stopni niższą (85-90 st. C).

 

Herbata czerwona - pu erh

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl