a
Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do

Herbata turkusowa - ulung - oolong

Ulung (ang. oolong), nazywany w Polsce także herbatą turkusowąniebiesko-zielonąniebieską czy szafirową (nazwy pochodzą od odcieni naparu), to herbata półfermentowana z Chin lub Tajwanu, na mniejszą skalę produkowana również w Indiach, Nepalu czy Wietnamie.

Właściwości herbaty turkusowej

Jej liście przypominają czasem bardziej herbatę czarną, a czasem bardziej zieloną - w zależności od stopnia fermentacji. Zawsze jednak można dostrzec na nich zarówno fragmenty sfermentowane (na obrzeżach), jak i niesfermentowane (w środku).

Ulung ma swój odmienny, charakterystyczny aromat (często z nutami kwiatowymi lub owocowymi, czasem z nutą mleczną), który jest wynikiem odmiennego procesu produkcji, dość skomplikowanego i kosztownego.

Herbata niebieska jest cenione za swój zawsze dobry i łagodny smak, ale także za walory zdrowotne. Uważa się, że należy do najzdrowszych herbat. Zawiera mało teiny.

Parzenie ulungów

Herbaty turkusowe parzy się w temperaturze od 80 do 90 st. C. przez 2-4 minuty. Niektórzy zalecają ich płukanie przed parzeniem.

Dobrej jakości ulungi można parzyć wielokrotnie, od kilku do nawet kilkunastu razy (stopniowo zwiększając czas parzenia), i nadal cieszyć się ich smakiem. Najlepsze i najcenniejsze herbaty turkusowych smak tracą stopniowo dopiero po szóstym, siódmym czy ósmym parzeniu. Napar zachowuje więc swoje wartości o wiele dłużej niż w przypadku herbat zielonych. Problem w tym, że najlepsze ulungi kosztują od tysiąca do 3 tysięcy dolarów za kilogram i pod względem wartości rynkowej wyprzedzają je tylko długo sezonowane pu-erhy.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl